EVDE VANİLİN YAPIMI

okul-tarifler-tavla yemek 187kokul-tarifler-tavla yemek 189kokul-tarifler-tavla yemek 190
ESKİDEN PAKETLER HALİNDE ŞEKERLİ VANİLİN SATILMAZDI.ANNELERİMİZDE KEK VE KURABİYELERİ BİLDİKLERİ GİBİ YAPARDI.VANİLİNLER ÇIKTI ÇIKALI KEKLERDEKİ,KURABİYELERDEKİ VE SÜTLÜ TATLILARDAKİ VANİLYA KOKUSU HERKESİN HOŞUNA GİTTİ.ARTIK HER EVDE KABARTMA TOZUNDAN SONRA OLMAZSA OLMAZ ŞEKERLİ VANİLİNLER:…ŞİMDİ HER MARKADAN VAR.ŞEKERLİ VANİLİNİN İÇİNDEKİLER KISMINA BAKTIYSANIZ ŞEKER VE VANİLYA YAZAR.BU KADAR KOLAYSA NİYE DIŞARIDAN ALALIM Kİ.
DIŞARIDAN PAKET HALİNDE ALMAK İSTEMEYENLER, AKTARDAN VANİLYA ÇUBUĞU (ÇUBUK VANİLYA) ALABİLİRSİNİZ.GÖRÜNTÜSÜ BU VANİLYAMIYMIŞ DEDİRTİYOR.DÜŞÜNÜLDÜĞÜ GİBİ PAHALI DA DEĞİL.ÇUBUKLARIN TANESİ 1 TL YDİ.BÖLGEDEN BÖLGEYE FİYATLAR DAHA UCUZ OLABİLİR.
AYRICA PUDRA ŞEKERİNİ DE EVDE KENDİNİZ YAPMAK İSTERSENİZ ROBOT,RONDO YERİNE KAHVE ÖĞÜTÜCÜ GİBİ ÖĞÜTÜCÜ ALABİLİRSİNİZ.YOKSA RONDODA TOZ ŞEKER ,PUDRA ŞEKERİNE ÇEVRİLİYOR. FAKAT UZUN SÜRÜYOR.
EVDE YAPAYIM DİYENLERDENSENİZ BU KOLAY TARİFİ DE MUTLAKA DENEYİN.

MALZEMELER:
yarım kilo pudra şekeri
4 adet vanilya çubuğu (çubuk vanilyada diyebilirsiniz)

YAPILIŞI:Yarım kilo pudra şekerini yarım kiloluk cam kavanoza koyun. çubuk vanilaları açabilirseniz ikiye ayırın.toz gibi görünen tohumlarını, kavanozdaki pudra şekerinin içine dökülecek şekilde bıçağın ucuyla sıyırın.pudra şekerini karıştırın.tohumları sıyırdıktan sonra çubukları küçük küçük doğrayın.hepsini pudra şekerinin içine koyun.karıştırın.kapağı kapatıp 3-4 kez sallayın.hiç kapağını açmadan 6-7 gün bekletin.vanilinimiz hazır.
KEK,KURABİYE VE SÜTLÜ TATLILAR YAPACAĞINIZ ZAMAN KAVANOZDAN 1 TATLI KAŞIĞI DOLUSU VANİLYALI PUDRA ŞEKERİNİ ALIP YAPABİLİRSİNİZ.AFİYET OLSUN…

NOT:HAZIRLADIĞINIZ VANİLİNİ BUZDOLABINDA SAKLAYIN.

Yayınlayan

alyaberke

urfada öğretmenim.bir oğlum bir kızım var.boş vakitlerimde mutfakta olmayı çok seviyorum.mutfakta yemekteki suya kadar ölçülü yaparım.bu nedenle lezzetleri her zaman aynıdır.

4 thoughts on “EVDE VANİLİN YAPIMI”

  1. kekti kremalı oldu tarifiniz var oraya yorum yazamadım,o tarifteki kahve fincanı ölçüsü türk kahve fincanımı ?
    ve resimdeki büyük boy yuvarlak borcammı,küçük boymu?

    1. Zeynep hanım türk kahvesi fincanıyla yapıyorum.tariflerimde fincan yazmışsam mutlaka türk kahvesi fincanı.çünkü neskafe fincanlarının standart bir modeli yok.bu nedenle hiç kullanmıyorum.borcamda büyük boy yuvarlak borcam.

  2. pınar hanım nasıl oldunuz önemli birşey yoktur inşallah.çabuk iyileşinde sayfa eskisi gibi aktif olsun:)

    1. melek hanım teşekkürler.fizik tedaviye gidiyorum.ağrı geçti ama yinede zorlamayayım diye dikkat ediyorum.haklısınız yeni tarifler paylaşmayı haftada bir yapmaya başladım.bende üzülüyorum.inşallah atlatırım bu sıkıntılı dönemi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir