PEYNİRLİ KÜNEFE (ANTAKYA MUTFAĞI)

BU FOTOĞRAFTAKİ KÜNEFENİN TEPSİSİNE PEKMEZ SÜRMEDİK.SÜRÜLMEYİNCE BU KADAR KIZARIYOR.
BU FOTOĞRAFTAKİ KÜNEFENİN TEPSİSİNE PEKMEZ SÜRMEDİK.SÜRÜLMEYİNCE BU KADAR KIZARIYOR.
PEYNİRLERİN ÜZERİNİ KAPATACAK ŞEKİLDE KADAYIFLARI SERPİN.İNCE OLMASIN.PEYNİRLER GÖZÜKMESİN.HER TARAFINA İYİCE BASTIRIN.
PEYNİRLERİN ÜZERİNİ KAPATACAK ŞEKİLDE KADAYIFLARI SERPİN.İNCE OLMASIN.PEYNİRLER GÖZÜKMESİN.HER TARAFINA İYİCE BASTIRIN.
KENARLARDAN BOŞLUK  BIRAKARAK PEYNİRİ UFALAYARAK YERLEŞTİRİN.
KENARLARDAN BOŞLUK BIRAKARAK PEYNİRİ UFALAYARAK YERLEŞTİRİN.
YAĞLANMIŞ TEPSİYE KADAYIFIN YARISINI SERPİN.BOŞLUK KALMASIN.İNCEDE OLMASIN.ELİNİZLE İYİCE EŞİT BİÇİMDE BASTIRIN.
YAĞLANMIŞ TEPSİYE KADAYIFIN YARISINI SERPİN.BOŞLUK KALMASIN.İNCEDE OLMASIN.ELİNİZLE İYİCE EŞİT BİÇİMDE BASTIRIN.
DOĞRANMIŞ KADAYIFA ERİTİLMİŞ TEREYAĞINI DÖKÜP YEDİREREK KARIŞTIRIN.SIKMAYIN
DOĞRANMIŞ KADAYIFA ERİTİLMİŞ TEREYAĞINI DÖKÜP YEDİREREK KARIŞTIRIN.SIKMAYIN

ANTAKYA’NIN MEŞHUR TATLISI KÜNEFE, TUZSUZ PEYNİRLE YAPILAN BİR TATLI.EĞER YEMEDİYSENİZ LEZZETLİ BİR TATLI.ANTAKYALILAR EVLERİNDE TATLI OLARAK MUTLAKA KÜNEFE YAPARLAR.BU NEDENLE HER EVDE KÜNEFE TEPSİSİ BULUNUR.BURADAKİ KADAYIFÇILARA GİTTİĞİNİZDE DE TEL KADAYIFI VE PEYNİRİ ALABİLİRSİNİZ.İKİSİ DE AYNI YERDE BULUNUR.PEYNİRİN ÖLÇÜSÜNÜ GRAMLA VERDİM ÇÜNKÜ ALIRKEN GRAMLA İSTEMELİSİNİZ.DAHA AZ YAPMAK İSTERSENİZ DAHA KÜÇÜK TEPSİDE(30 CMLİK TEPSİDE) BÜTÜN MALZEMELERİ YARIYA İNDİREREK PİŞİREBİLİRSİNİZ.
SERVİS EDERKEN YANINDA DONDURMA VEYA KAYMAK İLE SERVİS EDEBİLİRSİNİZ.SADE OLARAK DA SERVİS EDEBİİRSİNİZ.
EĞER HİÇ DENEMEDİYSENİZ VE FARKLI TATLARIDA DENEMEK İSTERSENİZ MUTLAKA AMA MUTLAKA DENEYİN.

MALZEMELER:(büyük yuvarlak bakır tepside)
1 kg didiklenip doğranmış tel kadayıf
250 gr + 125 gr teremyağ (toplam 1,5 paket teremyağ=tuzsuz tereyağı veya margarin)
700 gr künefelik peynir (tuzsuz peynir)

ŞERBETİ İÇİN:
6 su bardağı şeker
5 su bardağı su

YAPILIŞI:İlk önce şerbeti hazırlayın.tencerede su ve şekeri kaynatın.kaynayınca 15 dk.daha kaynatın.ocaktan alın.ılısın.ama soğumasın.(bu nedenle künefeyi ocağa koymadan 5-10 dk.önce yapılabilir)
bakır künefe tepsisini margarin veya tereyağıyla yağlayın.fırça ile üzerine çok az olacak şekilde pekmez sürün.(antakyada pekmez sürmeden de yapılıyor.olmasada olur.daha fazla kızarmasını isterseniz pekmez sürülmesi daha iyi oluyor.
Tavada tereyağını eritin.geniş ve derin bir kap içine didiklenmiş ve doğranmış kadayıfı koyun.üzerine eritilen tereyağını gezdirerek dökün.kadayıfı çok sıkmadan,elinizle karıştırır gibi tereyağını kadayıflara yedirin.
tereyağıyla veya margarinle yağladığınız bakır künefe tepsisine, yağla yoğurduğunuz kadayıfın yarısını koyun.tepside boşluk kalmayacak şekilde kadayıfları tel tel dağıtın.eşit kalınlıkta olacak şekilde bastırın.künefe peynirini didikleyip,tepsiye bastırdığınız kadayıfın üzerine serpin.peynir kenarlardan 1 cm uzak olsun.yani yuvarlak tepsinin kenarlarından 1 cm boşluk bırakıp peynirlerin tamamını yerleştirin.
kalan kadayıfla peynirlerin üstünü tamamen kapatacak şekilde kaplayın.peynirler görünmesin.elinizle her tarafa eşit şekilde bastırarak kadayıfın sıkılaşmasını sağlayın.artık künefe pişmeye hazır..
künefeyi ocağın orta gözünde en kısık ateşte sürekli çevirerek pişirin.çevirme işlemini yaparken tepsiyi bezle tutun.tepsiyi hiç durmadan çevirin.tepsinin altının eşit şekilde pişmesi ve kızarması için ateşin değdiği tarafa çevirerek pişirin.(ara ara ateşin olduğu kısımda kenarları pişirin, ortası için ateşin olduğu yere yaklaştırarak pişirin.)
20-25 dk bu şekilde çevirdikten sonra bir spatulayla altının kızarıp kızarmadığını kontrol edin. kızarmışsa bir kez de üstünü pişirmek için ters çevirmek gerekiyor.bakır tepsinin üzerine bir tepsi kapatıp künefeyi ters çevirin.künefe diğer tepside kalsın.boş kalan bakır tepsiyi tekrar margarin veya tereyağını sürerek yağlayın.hafif pekmezi fırçayla sürün.diğer tepsiye çevirdiğiniz künefeyi tepsiden,yağlanmış bakır tepsiye kaydırarak yerleştirin.aynı şekilde künefenin diğer tarafını da ocağın orta gözünde en kısık ateşte sürekli çevirerek pişirin.20-25 dk.sonra kızarıp kızarmadığını kontrol edin.kızarmamışsa pişirmeye devam edin.kızarmışsa ocaktan alın.KÜNEFENİN ALTININ ÜSTÜNÜN PİŞİRİLMESİ TOPLAMDA EN FAZLA 1 SAAT OLUYOR.
sıcak sıcak dilimleyin.dilimlenen künefenin üzerine ılık şerbeti gezdirin.5 dk.bekleyip servis tabaklarına koyup soğumadan afiyetle yiyin.künefenin sıcak yenmesi gerekir.afiyet olsun…

NOT:KADAYIFÇIDAN ALDIĞINIZ TEL KADAYIF DOĞRANMAMIŞSA MUTLAKA DİDİKLEYİP İNCE İNCE DOĞRAYIN.ALABİLİRSENİZ DOĞRANMIŞ ALIRSANIZ DAHA PRATİK OLUR.

NOT:KÜNEFE İÇİN KULLANILAN PEYNİR TUZSUZ KÜNEFE PEYNİRİ.GERÇEK KÜNEFE TADINI BU PEYNİRLE ALABİLİRSİNİZ.EĞER BU PEYNİRİ BULMA İMKANINIZ YOKSA DİL PEYNİRİ DE KULLANABİLİRSİNİZ.

NOT:KADAYIFIN YARISINI ALTA ,YARISINI ÜSTE BASTIRARAK KOYACAKSINIZ.EŞİT OLARAK YARIYA BÖLEMEM DERSENİZ KADAYIFI ALIRKEN YARIM KİLOLUK İKİ PAKET HALİNDE ALABİLİRSİNİZ.ERİMİŞ TEREYAĞINI EŞİT OLARAK PAYLAŞTIRIP YOĞURURSUNUZ.YARIM KİLO ALTA,YARIM KİLO ÜSTE KOYARSINIZ.

NOT:ANTAKYADA EVLERDE YAPILAN KÜNEFEDE TEPSİYE PEKMEZ ÇOĞUNLUKLA KOYMUYORLAR.BU NEDENLE KÜNEFE ÇOK FAZLA KIZARMAZ.EĞER PEKMEZ SÜRMEZSENİZ ÇOK KIZARMASI İÇİN BEKLEMEYİN.KÜNEFE YANABİLİR.HAFİF KIZARMASI YETERLİDİR.

NOT:KÜNEFELİK PEYNİRİ TEPSİNİN KENARLARINDAN 1 CM BOŞLUK BIRAKARAK KOYUN.ÇÜNKÜ PEYNİR ERİDİKÇE TEPSİNİN KENARINA YAKLAŞIR.MESAFE BIRAKTIĞIMIZ İÇİN KENARLARA YAPIŞMAZ.(YAPIŞMASI TERS ÇEVİRMEMİZİ ENGELLEYECEĞİ İÇİN BU PÜF NOKTA ÇOK ÖNEMLİ)

NOT:BAKIR KÜNEFE TEPSİSİNDE KÜNEFE DAHA YAVAŞ VE DAHA GÜZEL PİŞER.ALMAK İSTEDİĞİNİZDE KÜNEFE TEPSİSİ DİYEREK ALIN.EĞER KÜNEFE TEPSİNİZ YOKSA HAMSİ TAVASI DİYE KULLANDIĞIMIZ KAPAKLI TAVALARIDA KULLANABİLİRSİNİZ.FAKAT BU VERDİĞİM ÖLÇÜNÜN YARISINI KULLANMANIZ GEREKİR.YARIM KİLO KADAYIF YETERLİ OLUR.HAMSİ TAVASINDA DA AYNEN ANLATTIĞIM GİBİ YAPIN.FAKAT BU TAVALAR TEFLON OLDUĞU İÇİN ÇABUK PİŞİRMESİN DİYE OCAĞIN EN KÜÇÜK GÖZÜNDE KISIK ATEŞTE SÜREKLİ ÇEVİREREK PİŞİRİN.

NOT:ŞERBETİ OCAĞA KOYUP KAYNATIRKEN KÜNEFE YAPMAYA BAŞLAYIN.BU ARADA ŞERBET HAZIR OLUR.KÜNEFE PİŞTİĞİNDE, ŞERBET ILIMAYA BAŞLAR.ŞERBET ILIKKEN,KÜNEFE SICAK OLMALIDIR.SICAK SICAK HİÇ BEKLETMEDEN DİLİMLEYİP ŞERBETİ DÖKÜN.ŞERBETİ ÇEKMESİ İÇİN SADECE 5 DK. BEKLEYİN.ÇOK BEKLETMEYE GEREK YOK.ÇÜNKÜ KÜNEFEYİ SICAK SICAK SERVİS ETMEK GEREKİYOR.

Yayınlayan

alyaberke

urfada öğretmenim.bir oğlum bir kızım var.boş vakitlerimde mutfakta olmayı çok seviyorum.mutfakta yemekteki suya kadar ölçülü yaparım.bu nedenle lezzetleri her zaman aynıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir