ERİŞTE YAPIMI

kurutulan erişteleri bez torbalara koyarak saklayınız.
kurutulan erişteleri bez torbalara koyarak saklayınız.
bezin üstüne serin.güneşte kurutun.
bezin üstüne serin.güneşte kurutun.
her bir şeriti ,erişte şeklinde kesin.
her bir şeriti ,erişte şeklinde kesin.
ilk yaptığınız yufkadan başlayarak kesin. iki parmak eninde şerit şeklinde kesin.
ilk yaptığınız yufkadan başlayarak kesin. iki parmak eninde şerit şeklinde kesin.
servis tabağı büyüklüğünde açıp bez üstüne serin.
servis tabağı büyüklüğünde açıp bez üstüne serin.

KIŞ HAZIRLIKLARI ERİŞTE OLMADAN OLMAZ.HER YAZ ANNEANNEMLERE GİDİP ERİŞTEMİZİ YAPARIZ.EVDE TEYZELER,YENGELER BİR ARAYA GELİR.BU SENE 40 BEZE YAPTIK.YANİ 40 YUMURTAYLA:)BU KADAR BEZE TABİKİ ERİŞTE MAKİNESİ İLE OLUYOR.MAKİNEDE ARADA BİR BOZULDUYSA DA AKŞAMA KADAR BİTİRDİK.TABİ SİZE 40 BEZELİK TARİF VERMEK ZOR OLACAĞI İÇİN 4-5 YEMEKLİK ERİŞTE YAPACAK KADAR ÖLÇEREK YAPTIM.FAZLA YAPAYIM DİYORSANIZ TARİFİN BÜTÜN MALZEMELERİNİ 3-4 KAT ARTTIRIN.PÜF NOKTA KAÇ YUMURTA YAPACAKSANIZ O KADAR BEZE ÇIKIYOR.3 YUMURTA=3 BEZE DEMEK OLUYOR.TABİ YUFKA BÜYÜKLÜĞÜNDE AÇILIYOR.AMA BEN YERİM OLMADIĞI İÇİN VE TEK OLDUĞUM İÇİN 12 BEZEYE AYIRDIM.HAMUR AÇAMAM DEMEYİN.DOMATES BÜYÜKLÜĞÜNDE HAMURDAN SERVİS TABAĞI KADAR YUFKA AÇILABİLİYOR.SİZDE AÇABİLİRSİNİZ.AYRINTILAR TARİFTE…HERKESİN YAPABİLECEĞİ ŞEKİLDE ANLATTIM.İLK DEFA BİLE OLSA YAPABİLİRSİNİZ.MUTLAKA AMA MUTLAKA DENEYİN..

MALZEMELER:
3 yumurta
2 su bardağı su
1 tatlı kaşığı tuz
9 su bardağı un

YAPILIŞI:Bir yoğurma kabına yumurtaları kırın.su ve tuzu ekleyip karıştırın.unu azar azar ekleyip kulak memesinden sert bir hamur olana kadar ekleyip yoğurun.unun ölçüsü tam ölçüdür.güvenle yapabilirsiniz.sert olmalı ki açıp rahatça kesebilelim.hamuru domates büyüklüğünde 12 bezeye ayırın.hamur tahtanıza her defasında un serpin.bezelerden birini unun üstüne koyun.bezenin üstüne de un serpip servis tabağı büyüklüğünde açın. hamurları teker teker oklavayla açın.çok ince veya çok kalın olmasın.mantı hamurunu açtığınızdaki kalınlık yeterli. yere veya masa üstüne serdiğiniz temiz ve büyük bir çarşafın üzerine açtığınız 12 yufkayı birbirlerine değmeyecek şekilde serin.belli bir sıraya göre koyun. yufkaları açtığınız sıraya göre dizin karışmasın.tüm yufkaları açıp serdikten sonra 15-20 dk.bekleyin.sonra ilk yufkayı alın.(siz diğer yufkaları açarken ilk yufka hem dinlendi hem kesilebilecek kadar çok hafif kurudu).hamur tahtasında resimdeki gibi boyuna iki parmak kalınlığında şerit şeklinde kesin.kestiğiniz şeritleri de erişte şeklinde ince ince çubuk şeklinde kesin.kestikten sonra diğer yufkaları açtığınız sıraya göre alıp aynı şekilde kesin.bütün yufkalar kesildikten sonra temiz ve büyük bir çarşafın üstüne kuruması için serin.1 gün bekletip toplayın.bez bir torbaya koyun. böceklenmez.afiyet olsun…

NOT:BÜYÜK YUFKALAR İÇİN SERECEK YER YOKTU.(ÇOCUKLAR NEDENİYLE)SERVİS TABAĞI BÜYÜKLÜĞÜNDE AÇTIM.MASAYA SERDİĞİM BEZİN ÜSTÜNE KOYDUM.DAHA ÇABUK VE KOLAY KURUYOR.BU ARADA HAFİF KURU OLMASI LAZIM.ÇOK KURUMASIN.KESERKEN KIRILIR.KURUMA İÇİN VERDİĞİM SÜRE YETERLİ.BÜTÜN YUFKALAR BİTTİKTEN SONRA 15-30 DK.BEKLEYİN.İLK YUFKADAN KESMEYE BAŞLAYIN.
NOT:ŞEKİL OLARAK BEN BU ŞEKİLDE KOLAY KESTİM.ERİŞTE ŞEKLİNDE KESMEK İÇİN NASIL KOLAY GELİYORSA O ŞEKİLDE DE KESEBİLİRSİNİZ.İSTERSENİZ ŞERİTLERİ ÜST ÜSTE KOYARAK KESİN.TEK TEK KESMEKTEN KOLAY OLUR.

Yayınlayan

alyaberke

urfada öğretmenim.bir oğlum bir kızım var.boş vakitlerimde mutfakta olmayı çok seviyorum.mutfakta yemekteki suya kadar ölçülü yaparım.bu nedenle lezzetleri her zaman aynıdır.

4 thoughts on “ERİŞTE YAPIMI”

  1. Su yerine sütle yaptığınız oldu mu hiç? Ben de ona göre yapmak istiyorum, sütle daha besleyici olacağını düşünüyorum özellikle çocuklar için. İlk defa deneyeceğim için tereddütte kaldım.

    1. Ayşegül hanım erişte su ile yapılıyor.ama besleyici olması istendiğinde tabiki sütle yapılabilir.süt daha kıvamlı olduğu için un miktarı azda olsa değişebilir.azar azar un kullanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir