ERİK MARMELATI


Annem ve babam yayladan bahçemizin eriklerini getirdiler.kara erik reçelini yapmıştık.tarifinide yayınlamıştım.bir de marmelatını yapalım dedik.çok güzel oldu.hafif mayhoş tadıda hoşumuza gitti.

MALZEMELER:
1 kg kara erik
3-4 su bardağı şeker( şekerli seviyorsanız 4 su bardağı)
1 çay kaşığı dolusu limon tuzu

YAPILIŞI:Eriklerin çekirdeklerini çıkarıp rondoda püre yapın.üzerine şeker ekleyip 1 gece bekletin.erikler suyunu bırakacaklardır.ertesi gün tencereyi ocağa koyun.kaynatın.köpüğü olursa alın.ocaktan almaya yakın 1 çay kaşığı dolusu limon tuzu atın.Bir taşım daha kaynatıp ocağı kapatın.soğuyunca kavanozlara doldurun.kapağını sıkıca kapatın.afiyet olsun.

Yayınlayan

alyaberke

urfada öğretmenim.bir oğlum bir kızım var.boş vakitlerimde mutfakta olmayı çok seviyorum.mutfakta yemekteki suya kadar ölçülü yaparım.bu nedenle lezzetleri her zaman aynıdır.

4 thoughts on “ERİK MARMELATI”

  1. merhabaa.. erik marmelatına bayılırım:)fotoğrafta gördüğüm eriklerden buzdolabında bir miktar kaldı yaklaşık bir çorba kasesi kadar.tüketende yok.bende marmelatınızı denemeye karar verdim.bir kase kadar eriğe ne kadar şeker koymalıyım?
    bir de eriklerin çekirdeklerini çıkarıp rondodan geçirdiğimizde kabukları da rahatça parçalanıyor değil mi?ağıza gelirse bizimkiler yemezde:))

    1. merhaba simge hanım.eriklerin kabukları kalınsa ağza gelir.ayrıca 1 kase erikte çekirdeği çıkınca çok az olur bence.eğer yaparsanız 1 su bardağından çok az şeker koymak gerek.siz bilirsiniz.

  2. teşekkürler cevapladığınız için.o 1 kasecik erik yıkanmış halde buzdolabında hala bekliyor:))) malum bayram telaşı bir türlü el atamadım eriklere…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir