DOMATES SALÇASI


ANNEANNEM HER SENE DOMATES SALÇASI YAPAR.DOMATES SALÇASINI ANLATACAĞIM ŞEKİLDE YAPARIZ.URFADA VE ANTAKYADA DOMATES SALÇASININ GÜNEŞTE KURUTULDUĞUNU GÖRDÜM.GÜNEŞTE KURUTULUNCA ÇOK KOYU RENKTE VE BİBER SALÇASI GİBİ GÖRÜNÜYOR.ANNEANNEMİN YAPTIĞI SALÇA İSE MARKETLERDEN HAZIR ALDIĞIMIZ SALÇALAR GİBİ AÇIK RENK VE ÇOK KOYU DEĞİL.ANNEANNEMİN SENELERDİR YAPTIĞI TARİF:

MALZEMELER:
20 kg domates
12 yemek kaşığı kaya tuzu(kaşık tepeleme değil silme olacak)

YAPILIŞI:20 kilo domatesi yıkayın. Sap kısmı ayıklandıktan sonra iri iri doğrayın ve büyük bir tencere veya bir bidonda 1 gün ekşimesi için bekletin.ekşidiğini kokusundan anlarsınız.ekşiyen domatesleri iri delikli kevgir veya tel süzgeçten geçirerek kabuklarından ve çekirdeklerinden ayırın.Süzülmüş olan domates süzmesini tencereye koyup iyice koyulaşana kadar sık sık karıştırarak tekrar kaynatın.iyice koyulaşana kadar kaynatın. koyulaştıktan sonra kaynarken göz göz olmaya başlayacaktır.göz göz olunca kaya tuzunu ekleyin.önceden eklerseniz etrafa çok sıçrar. 20 kg. domatesten yaklaşık 2 kilo salça çıkacaktır.biz kasalarla domatesten yaptığımız için tuzunu tadına bakarak ayarlıyoruz.tuzlu olması gerekli.20 kg domatese 12 silme yemek kaşığı yeterlidir.ama domatesin cinsine göre tuz miktarı artabilir. mutlaka kaya tuzu kullanın.Kaynamakta olan salçaya tuzu ekledikten sonra iyice koyulaşana kadar kaynasın.yeteri kadar koyulaşınca ocağı kapatın.Salça soğuduktan sonra cam kavanozlara doldurun.buzdolabında saklayın.domates salçası sıcak havada bozulur.afiyet olsun…
NOT:SALÇA ÇOK YAPMAK İSTİYORSANIZ ÖLÇÜSÜNÜ ARTTIRARAK YAPIN.BANA DA ÖLÇÜSÜNÜ SORABİLİRSİNİZ.

Yayınlayan

alyaberke

urfada öğretmenim.bir oğlum bir kızım var.boş vakitlerimde mutfakta olmayı çok seviyorum.mutfakta yemekteki suya kadar ölçülü yaparım.bu nedenle lezzetleri her zaman aynıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir