ÇİLEK REÇELİ

kıb.tatlısı,çilek.reç 093

ÇİLEKLERİN KENDİ SULARINI BIRAKMASI İÇİN BİR GECE BU ŞEKİLDE BEKLETİN.

YAYLADA BAHÇEMİZDEKİ ÇİLEKLERDEN YAPTIĞIMIZ REÇELİN TARİFİNİ VEREYİM.İLK DEFA REÇEL YAPACAK OLANLAR İÇİN AYRINTILI ANLATTIM.ÇİLEK ZAMANI GELDİĞİNDE MUTLAKA DENEYİN.
MALZEMELER:
1 kg. çilek
3 su bardağı şeker
1 çay kaşığı limon tuzu veya yarım limon suyu

YAPILIŞI:Çilekler yumuşak olmamalı.dağılır.sert ama olgunlaşmış olmalı.çilekleri temizleyip yıkayın.çilekler küçük ise doğramayın.fakat büyükse 2-3 parçaya bölün.bir tencereye koyun.üzerine şekerini koyun.1 gece bekletin.ertesi gün çilekler şekerle sulanmış olacak.ocağa koyun.kısık ateşte kaynatın.köpük oluşunca köpüğünü alın.ocaktan almaya yakın limon tuzunu veya limon suyunu koyun.5 dk.daha kaynatın.ocağı kapatıp soğumaya bırakın.soğuyunca kavanozlara doldurup kapağı sıkıca kapatın.afiyet olsun…

Yayınlayan

alyaberke

urfada öğretmenim.bir oğlum bir kızım var.boş vakitlerimde mutfakta olmayı çok seviyorum.mutfakta yemekteki suya kadar ölçülü yaparım.bu nedenle lezzetleri her zaman aynıdır.

4 thoughts on “ÇİLEK REÇELİ”

    1. merhaba:) çilek reçelinde süre olarak veremiyorum.çileklerin sertliği,tüm veya doğranmış olarak konması nedeniyle dağılabiliyor.kaynadıktan sonra takip edin.kaynamaya devam etsin.kaynarken göz göz olunca kaynadığını anlarız ya o gözler iri iri açıldığında kıvamı olmuştur.bir de suyundan kaşıkla alın.kaşıktaki suyu bir tabağa damlatın.son damla ağır düşüyorsa olmuştur.soğuyunca kıvamı daha iyi olur.

  1. merhaba pinar hanim cilegin olcusunu kase ya da bardak olarak verir misiniz evde biraz cilek var gramini Bilmiyorum da recelinizden yapicam

    1. esra hanım bende ölçü olarak tam tarif edemem ama kapaklı dondurma kutularıyla 2 kere koyarsanız olabilir.ama dediğim gibi tarif etmek zor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir